Logowanie

Sprzęt do edukacji nie tylko dzieci

We wtorek 14 stycznia br. w Komendzie Powiatowej PSP w Kościanie w obecności V-ce Starosty Kościańskiego Zbigniewa Franka, Burmistrza Miasta Kościana  Piotra Ruszkiewicza i Nadleśniczego Nadleśnictwa Kościan  Macieja Cudaka odbyło się oficjalne przekazanie „Mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego” oraz „Modułu zagrożeń pożarowych w lesie oraz bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą”.

Tego dnia w  strażnicy gościliśmy  także dzieci -  „Motylki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Kościanie, które jako jedne z pierwszych   miały okazję zobaczyć działanie symulatorów i przekonać się na ile przekaz edukacyjno – profilaktyczny trafia do ich świadomości. Nazwa przekazywanych urządzeń brzmi skomplikowanie ale to nic innego jak  makiety  piętrowego domu z poszczególnymi pomieszczeniami oraz terenu leśnego w pobliżu jeziora, w których pokazane są zagrożenia jakie czyhają na ludzi.

Symulatory przypadły do gustu zwłaszcza  naszym milusińskim. W czasie pokazu zagrożeń w poszczególnych pomieszczeniach dzieci miały możliwość zobaczyć jakie niebezpieczeństwo grozi ludziom  w przypadku lekkomyślności czy w wyniku zaniedbań. Z pewnością „Motylki”  uzmysłowiły sobie, że po takiej wizycie i one mogą podpowiadać dorosłym jak poprawiać bezpieczeństwo w domach i mieszkaniach.

Zakup w/w symulatorów to koszt ponad 70 tys.zł.  Około 85% środków finansowych pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pozostała część to środki samorządu  Miasta Kościana oraz Nadleśnictwa Kościan.  Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc.  To bez wątpienia poprawi skuteczność naszego przekazu edukacyjno – profilaktycznego skierowanego do społeczeństwa a zwłaszcza do  najmłodszych jego członków, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…   

Korzystając z okazji Komendant Powiatowy PSP w Kościanie mł. bryg. Robert Natunewicz na ręce V-ce Starosty złożył podziękowanie za zakup 54 czujek tlenku węgla,  które trafiają  do mieszkańców w czasie akcji „Otwarta strażnica”. To bardzo budujące, że mieszkańcy powiatu są zainteresowani bezpieczeństwem i chętnie odwiedzają strażaków w czasie ich cyklicznych akcji edukacyjnych.

Mamy nadzieję, że symulatory pozwolą na jeszcze lepszy przekaz  prewencyjno-edukacyjny, a przedstawione zagrożenia zapadną na długo w pamięci nie tylko dzieciom ale również dorosłym.

 

     Film: KOŚCIAŃSKA TELEWIZJA KLIN

 

  • KLINTV
  • dsc_0818
  • dsc_0821
  • dsc_0861

Opracowanie: st. kpt. Violetta Rybczyńska – KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót