Logowanie

„Leśna akademia” młodych strażaków z OSP Kościan

Już po raz osiemnasty Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie zorganizowała obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla młodych druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W tym roku wzięło w nim udział 20 chłopców w wieku 10-18 lat. Tradycyjnie miejscem stacjonowania strażaków był teren Kościańskiego Klubu Żeglarskiego w miejscowości Nowy Dębiec nad Jeziorem Wonieskim.

Jak co roku, obóz był doskonałą okazją do podnoszenia umiejętności ratowniczych młodych adeptów. W skład kadry wchodzili bardziej doświadczeni strażacy, którzy przekazywali młodszym wiedzę przy okazji licznych ćwiczeń. Młodzież uczono jak zapobiegać i reagować na zagrożenia pożarowe oraz jak alarmować służby ratunkowe. Ratownik WOPR poprowadził zajęcia nad wodą, podczas których przestrzegał przed kąpielą w niedozwolonych i nieznanych miejscach oraz uczył udzielania pomocy tonącym. Pod okiem ratowników medycznych, druhowie uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy. Codzienne zajęcia praktyczne były doskonałą okazją do zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki oraz ich prawidłowym użyciem. Druhowie ćwiczyli rozwijanie linii wężowych, podawanie prądów wody, czy podstawy ratownictwa technicznego. Jako, że komendantem obozu był lider edukacji i prewencji społecznej w kościańskiej Komendzie Powiatowej PSP w trakcie obozu nie zabrakło także zagadnień z tego obszaru. Młodzi strażacy dowiedzieli się między innymi dlaczego tlenek węgla jest tak groźny dla człowieka, dlaczego w każdym domu powinna być gaśnica czy jak uratować się z zadymionego pokoju. Obóz to także okazja do wspólnego wypoczynku, a piękne położenie nad jeziorem temu sprzyjało. Orzeźwienie w wodzie w upalne dni zdecydowanie poprawiało nastrój. Długie, ciepłe wieczory druhowie spędzali przy ognisku, podczas których była okazja do zacieśniania przyjaźni. Dodatkową rozrywką były spektakle kabaretowe o życiu obozowym przygotowywane przez uczestników. Tradycyjnie już Obóz odwiedzili przedstawiciele władz lokalnych, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie i Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie.

Tegoroczny obóz odbył się dzięki osobistemu zaangażowaniu członków OSP Kościan. Pomocy udzieliła także miejscowa Komenda Powiatowa PSP. Dużym wsparciem była dotacja uzyskana z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Uczestnicy obozu wyjeżdżając do rodzinnych domów pytali czy w roku przyszłym znowu będzie okazja do spotkania się nad Jeziorem Wonieskim. Zarząd OSP w Kościanie nie wyobraża sobie aby ta cenna inicjatywa nie miała kontynuacji i już rozpoczęto przygotowania do kolejnej edycji „leśnej akademii” młodych pożarników w następnym roku.

  • 20190710_1
  • 20190710_2
  • 20190710_3
  • 20190710_4
  • 20190710_5

Opracowanie: kpt. Bartosz Napierała - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót