Logowanie

Kolejne podpalenie we Wydorowie

Po raz trzeci w listopadzie palił się opuszczony budynek mieszkalny we Wydorowie (gm. Śmigiel). 1 i 4 listopada paliły się śmieci zgromadzone na parterze budynku. Pożar, który miał miejsce w sobotę wieczorem tym razem objął parter i dach budynku. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie informację o pożarze otrzymało o godz. 23.33.

Już w tym momencie było wiadomo, że płomienie wychodzą poza budynek i obejmują dach pustostanu. Po 8 minutach na miejscu były już pierwsze strażackie wozy. W tym momencie parterowy budynek z dwuspadowym dachem, pokryty płytami bitumicznymi był cały w ogniu. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody w natarciu na palącą się konstrukcję dachu oraz wnętrze budynku. Trzeci prąd wody podano w obronie na budynek gospodarczy. Kolejny prąd wody w natarciu podano na dach i strop z podnośnika SHD-24. Po stłumieniu ognia budynek przewietrzono i przeszukano czy  nie ma w nim żadnych osób. Używając kamery termowizyjnej lokalizowano pojedyncze zarzewia ognia, które systematycznie dogaszano. Ze względu na umiejscowienie budynku w pobliżu drogi krajowej nr 5 w początkowej fazie działań strażacy wstrzymali ruch a następnie po opanowaniu sytuacji i przeorganizowaniu terenu wprowadzili ruch wahadłowy.

Wcześniejsze pożary nie powodowały strat w mieniu. Niestety sobotni pożar spowodował zniszczenie dachu i stropu. W prawie trzygodzinną akcję zaangażowanych było 8 strażackich zastępów z KP PSP w Kościanie oraz jednostek OSP w Śmiglu, Starym Bojanowie oraz Lipnie (powiat leszczyński) – łącznie 35 strażaków. Na czas trwania akcji w siedzibie Komendy czuwali druhowie z OSP Kościan.

  • 20181120_1
  • 20181120_2
  • 20181120_3

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót