Logowanie

Od przedszkola do seniora w kościańskiej strażnicy

Inny wymiar przybrała cykliczna akcja kościańskich strażaków „Otwarta strażnica”. Tym razem była specjalnie dedykowana Seniorom z Wnukami. Dodatkowo chętni mogli zostać krwiodawcami. Wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Kościanie, Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie oraz Fundacją „Votum” zorganizowano akcję „Od przedszkola do seniora”.

Oprócz sprzętu i wyposażenia obu formacji Goście mogli poznać to co funkcjonariusze robią podczas codziennej służby. Strażacy duży nacisk położyli na zagrożenia charakterystyczne dla tej pory roku. W ramach akcji „Czad i ogień – obudź czujność” specjalny blok dedykowany był zabezpieczeniu domów i mieszkań przed pożarem i tlenkiem węgla. W domku edukacyjnym dzieci pilnie obserwowały to co może się wydarzyć po wybuchu pożaru w mieszkaniu, ucząc się jednocześnie jak należy wówczas się zachować. Dorośli, którzy po wysłuchaniu pogadanki wypełnili konkursowe ankiety mogli wygrać czujki tlenku węgla ufundowane przez kościańskie Starostwo Powiatowe. Strażacy mówili także o tym, jak niebezpieczne jest korzystanie ze ślizgawki na rzece, stawie czy jeziorze i jak należy się zachować jeśli pod kimś załamie się lód. Policjanci pokazali swój sprzęt a najmłodsi mogli z sierżantem „Pyrkiem” przybić „piątkę”. Były także edukacyjne kolorowanki. Dla seniorów nie zabrakło też dobrych rad jak ustrzec się przed złodziejem czy oszustem. Oferta strażaków i policjantów przypadła Gościom do gustu a strażnicę odwiedziło ponad 240 osób w wieku „od przedszkola do seniora”. Nie zabrakło także innych zainteresowanych, którzy pytali o sprawy bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, o możliwości podjęcia służby w jednej czy drugiej formacji, o to z czym spotykamy się podczas codziennej służby itd. Najmłodsi na czas pobytu w strażnicy przebierali się w hełmy i specjalne kamizelki tak by jeszcze bardziej identyfikować się ze strażakami. Niektórym przypadło to do gustu do tego stopnia, że zapomnieli o przebraniu i tak właśnie udali się do domu. Korzystając z okazji prosimy o zwrot przypadkowo zabranych hełmów i kamizelek, tak aby mogły one też służyć innym dzieciom podczas kolejnych wizyt w strażnicy.

Organizatorzy cieszą się także z odzewu wśród krwiodawców. Oprócz Strażaków PSP i OSP oraz Policjantów na ten krok zdecydowało się wiele innych osób. Do krwiobusu zgłosiło się 51 dawców z czego 37 oddało prawie 17 litrów krwi. Strażacy i Policjanci oddali krew w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”, którą w ubiegłym roku zainicjował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel serdecznie dziękujemy. Słowa podziękowania należą się także lokalnym mediom, które pomogły w rozpropagowaniu akcji.

Kolejny raz krwiobus przed strażnicą pojawi się 25 marca w godz. od 9.00 – 14.00.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w strażnicy wszystkim pozostanie na długo w pamięci a przekazane rady i ostrzeżenia pozwolą Juniorom i Seniorom wieść długie i szczęśliwe życie – czego szczerze życzymy!

 

Lista osób, które wylosowały czujki tlenku węgla ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie:

1. Jarosław Karlitz                  Kościan,

2. Michał Kozłowski                Śmigiel,

3. Agnieszka Felerska            Śmigiel,

4. Anna Rybeczka                   Nacław,

5. Piotr Pikosz                         Kościan.

Gratulujemy!

Czujki do odbioru w siedzibie KP PSP w Kościanie (I piętro, sekretariat) w dni robocze, w godz. od 7.30 – 15.00 od wtorku 30 stycznia br.

  • 20180129_1
  • 20180129_2
  • 20180129_3
  • 20180129_4
  • 20180129_5
  • 20180129_6
  • 20180129_7

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Powrót